Święto Dzieci

Święto Dzieci

Przygotowując się do Święta Milusińskich, przearanżowaliśmy dla Was dział dziecięcy w GBP Koszęcinie. Zapraszamy do eksploatacji!

Kiedy myślimy o dzieciach, nasuwają nam się autorzy - klasycy literatury dziecięcej jak... Jan Brzechwa i Jego "Kaczka dziewaczka", "Na straganie" czy "Pomidor". W końcu, Brzechwa, to autor cyklu opowieści o profesorze Kleksie. Zaskakujące jest to, że Jan Brzechwa wiersze i bajki zaczął pisać dosyć późno, bo kiedy miał prawie... 40 lat ???? Wcześniej przez wiele lat zajmował się prawem autorskim w ZAiKS-ie (Zwązku Autorów i Kompozytorów Scenicznych).

Julian Tuwim, to autor "Lokomotywy", "Pana Hilarego", "Słonia Trąbalskiego", "Ptasiego Radia" czy "Zosi Samosi". Warto wiedzieć, że Jego teksty były śpiewane przez Marka Grechutę, Czesława Niemena czy Hankę Ordonówną.

Twórczynią bohaterów popularnej dobranocki - dwóch pacynek - Jacka i Agatki, postaci Panny Kreseczki i Tadka Niejadka jest... Wanda Chotomska, która napisała ponad 200 książek dla dzieci, setki wierszy i tekstów piosenek. Ponadto Wanda Chotomska tworzyła scenariusze do widowisk i słuchowisk dziecięcych.

Do jednych z najbardziej znanych przyjaciół dzieci należy Janusz Korczak. Autor "Króla Maciusia". Ten, który prowadził Dom w warszawskim Domu Sierot. Wreszcie ten, który pozostał z dziećmi do samego końca i zginął ze swoimi podopiecznymi w Treblince. Człowiek, który jak na czasy w których przyszło Mu żyć, głosił odważne postulaty na temat dzieci: o ich prawie do szacunku i godności.

Wszystkiego najlepszego Milusińscy!

Zdjęcie: https://www.karmel.pl/dzieci-korczaka/

Dodano: 2021-07-16 15:03:06