Warsztaty regionalne

Warsztaty regionalne

"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci." Innymi słowy... "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał".
Dziękujemy za zaproszenie do współpracy - jesteśmy szczęśliwi, ponieważ w tym tygodniu wspólnie z "Manufakturą słodyczy - Kukuryku na Patyku" przeprowadziliśmy zajęcia z regionalizmu śląskiego - odbiorcami byli Milusińscy z Sąsiedztwa.

Dziękujemy za zaproszenie do współpracy - jesteśmy szczęśliwi, ponieważ w tym tygodniu wspólnie z "Manufakturą słodyczy - Kukuryku na Patyku" przeprowadziliśmy zajęcia z regionalizmu śląskiego - odbiorcami byli Milusińscy z Sąsiedztwa. Dzieci zaczerpnęły informacji z zakresu etnografii, malowały stroje ludowe, uczyły się współpracy w grupie i z taką wiedzą wyjechały w świat. Mamy nadzieję, że zapamiętają jak barwna jest śląska kultura ludowa oraz niegdyś używane nazwy, kiedy rozróżniano Biały, Czarny i Zielony Śląsk.

Dlaczego to robimy? Odpowiedź jest prosta - wierzymy, że mądra edukacja pozwoli zapamiętać jak piękną miejscowością kulturalno-turystyczną jest Koszęcin, co w przyszłości przyczyni się do ponownych odwiedzin oraz rozwoju turystyki regionalnej w całej Gminie.

W Gminie Koszęcin, w przynajmniej paru miejscach, można zaczerpnąć wiedzy na temat etnografii. Niezaprzeczalnie największą atrakcją kulturalną Gminy jest perełka - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", a w nim Dom Pracy Twórczej oraz Izba Tradycji, w których można chłonąć wiedzę na temat kultury ludowej na światowym poziomie. Nowym miejscem jest "Kukuryku - maszket na patyku. Manufakura słodyczy". Należy wspomnieć o "Ośrodku Kultury i Edukacji Regionalnej Jana Myrcika" w Koszęcinie. Ciekawostki etnograficzne można znaleźć także w punktach bibliotecznych na dziale regionaliów oraz w Izbie Pamięci Regionalnej znajdującej się w Filii Bibliotecznej w Rusinowicach.

A jeśli nie w Koszęcinie, to gdzie? ???? Wrzucamy informację z śląskimi inspiracjami:

- Muzeum Górnośląskie w Bytomiu: https://muzeum.bytom.pl/

- Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie": http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/

- Muzeum Śląskie w Katowicach: https://muzeumslaskie.pl/pl/

Z pewnością nie znamy wszystkich miejsc do których mogą Państwo zajrzeć w Gminie i poza nią. Czekamy na te bliskie i dalekie inspiracje w komentarzach - wiedza o ciekawych miejscach pomoże spędzić nie jeden barwny weekend w terenie, a wakacje... tuż, tuż ????

Tymczasem życzymy udanego weekendu ????

Dodano: 2021-07-16 15:10:46